články #článek

Rada animovaného filmu: tolik potřebná animační asociace?

Rada animovaného filmu je nezávislé sdružení osobností působících v rozmanitých sférách české animace, jehož činnost vychází ze znalosti současné tvorby a časově výrazně překlenuje krátkodobé trvání festivalových porot. Doposud bylo jejím hlavním smyslem hlasování o cenách Českého obzoru, udílených na festivalu Anifilm. Nyní je na začátku transformace v oborovou asociaci? Proč se tak děje? Jakým způsobem by to mělo proběhnout? A proč právě transformace tohoto tělesa? 

Rada animovaného filmu (RAF) byla ustanovena v roce 2017 za iniciace a podpory Asociace animovaného filmu (ASAF), Mezinárodního festivalu animovaných filmů AnifilmEvropských animačních cen Emile (EAA). V současné době má Rada animovaného filmu více jak sto třicet členů a jejím hlavním posláním je hlasování o cenách Český obzor. Je to již rok, co prezidium Rady ve složení Libor Nemeškal, Michaela Režová, Pavel Horáček, Tomáš Rychecký a Martin Vandas vyvolalo diskusi se svou členskou základnou i širší animační komunitou a to na téma oficializace tělesa a transformace v oborovou asociaci.

 

PROČ?

 

V současné chvíli existuje několik podnětů ke kroku transformace RAF, které přicházejí především zvenčí. Prvním důvodem je vytvoření asociace otevřené pro všechny složky animační industrie. Mimo producenty a producentky by tak sdružovala autory, tvůrkyně, výtvarníky, animátorky a další v oboru výkonně pracující. Druhým důvodem je komunikace a partnerství s ostatními subjekty. Státnímu fondu kinematografie, Ministerstvu kultury i asociacím jako APA nebo ARAS schází partner s odpovídajícím mandátem, se kterým mohou otevírat a rychle a funkčně řešit aktuální témata napříč animačním spektrem (parametry výzev, platové podmínky, rovnost podmínek ad.). Tato komunikace se děje již nyní (ovšem neoficiálně). Jako partnera k dalšímu dialogu o rozvoji a proměnách oboru vnímá RAF samozřejmě i ASAF, který sdružuje české producenty a studia. Třetím důvodem je poté fakt, že se lidé chtějí sdružovat. To ostatně potvrdily již čtyři po sobě jdoucí průzkumy.

 

Průzkum platformy film-animace-teorie na téma financí v animaci, který se uskutečnil v březnu roku 2024 ukázal volání po oborové asociaci zahrnující celou škálu povolání v oblasti animovaného filmu (někdy dokonce volání po odborech). Dotazník vyplnilo celkem 104 lidí a výsledky také ukázaly, že 72 % je pro založení odborů či oborové asociace (51 % ano, 21 % spíše ano). Toto volání po oborové asociaci potvrdilo i setkání Rady animovaného filmu na Anifilmu v květnu 2024. Pro ujištění RAF směřovala v září 2024 na svou členskou základnu dotaz: Jaký je Váš názor na oficializaci Rady animovaného filmu, se kterou by se proměnila v oborovou asociaci s právní subjektivitou? Celkem hlasovalo 48 radních (36,6 % z celkového počtu 132.) Pro transformaci hlasovalo 81,2 % (39), nevědělo 10,4 % (5) a proti transformaci bylo 8,4 % (4). Podrobně: Názor na transformaci je: rozhodně pozitivní 33,3 % (23 hlasů), pozitivní 47,9 % (16 hlasů, nevím 10,4 % (5 hlasů), negativní 2,1 % (1 hlas), rozhodně negativní 6,3 % (3 hlasy). 

 

Protože pro prezidium RAF je od začátku důležité, aby stávajícím radním transparentně předali důvody, které ke kroku transformace vedou, zorganizovali také ve spolupráci s f-a-t.cz 10. prosince 2025 setkání v Kině Kavalírka, kde se prezentovalo to, co nyní čtete v tomto textu i s navazující diskusí.

 

PROČ TRANSFORMACE RAF?

 

RAF sdružující v tuto chvíli 147zástupců a zástupkyň nejrůznějších profesí spojených s animací a reflektující věkový průřez několika generacemi je zavedeným subjektem, s historií, důvěryhodností a stabilitou. Prezidium RAF nevnímá jako šťastné vedle současných fungujících uskupení zakládat cokoliv dalšího a tříštit tak síly členů i členek i těch nejaktivnějších hlasů na poli české animace. RAF má historii, je to zavedené těleso, lidé si jej již s něčím konkrétním spojují (hlasování o cenách Českého obzoru, spolupráce s festivalem Anifilm, kultivace oblasti české animace ad.). Rada je vnímána pozitivně a v současné chvíli zastupuje široké spektrum profesí v oblasti animovaného filmu. I její generační, genderový i profesní průřez vnímá prezidium jako klíčový stavební kámen pro další fungování a jako platformu pro setkávání se, práci i výměnu názorů a zkušeností.

 

Animační scéna se od doby založení Rady v roce 2017 velmi proměnila. Vývoj posledních dvou let přinesl nové výzvy a nové problémy. Můžeme sem zařadit například debatu v audiovizi o důstojných pracovních podmínkách, duševním zdraví i AI. Je zde patrná větší aktivita všech tuzemských asociací (APA, ARAS, AFS, AČK ad.) Asociace vedou společné diskuse, aktivně spolupracují, vzdělávají. Aktivně běží také transformace Státního fondu audiovize i proměny v České televizi, které přinášejí další výzvy a otázky k řešení. Tento vývoj a proměny se dějí v horizontu posledních několika let a na tento přirozený vývoj je třeba reagovat.

 

CO JE CÍLEM?

 

Cílem a hlavní misí je především obecná kultivace prostoru animace napříč spektrem a profesemi. Prezídium i přítomní členové a členky se na prosincovém setkání Rady shodli na transformaci Rady animovaného filmu v asociaci (akademii) nikoliv odbory. Cílem je tak vytvoření zapsaného spolku s právní subjektivitou nabízející do budoucna dva typy členství. Lidé, kteří se v oblasti animace pohybují, by tak mohli jednat pod hlavičkou RAF společně a vyjednávat tak například lepší podmínky (fond, televize, konference asociací ad.), otevírat aktuální témata a sdílet dobrou praxi napříč uskupením. 

 

Samozřejmostí je zachování hlasování o cenách v soutěži Český obzor udělovaných na festivalu Anifilm, dle současných parametrů. Soutěž Český obzor organizuje a vyhlašuje Občanské sdružení pro podporu animovaného filmu z. s. (OSPAF), který umožňuje hlasování členům Rady animovaného filmu v jednotlivých kategoriích. Statut a pravidla Českého obzoru a hlasování o něm stanovuje právě OSPAF.

 

Cílem RAF je komunikace aktuálních témat dovnitř i ven a to v podobě organizace panelů, debat, diskuzí aj. S tím souvisí reprezentace RAF na důležitých jednáních a oficializace partnerství organizace s dalšími asociacemi (neformálně se děje již nyní). Potenciál růstu po transformaci tělesa umožní právnímu subjektu také grantovou činnost a s tím možnost podpory výzkumů (např. sběr dat v oblasti animace a jejich analýza), vzdělávací i možnou ediční činnost. 

JAK?

 

Členové a členka prezidia se stanou zakládajícími členy nového zapsaného spolku. Po transformaci proběhne volba prezidia nového (spektrum oblasti animace by mělo být zachováno - dojde ovšem ke snížení producentů v prezidiu, navýšení autorů/autorek, animátorů/animátorek ad.)

 

Všichni stávající členové RAF mohou zůstat členy a členkami nového subjektu, pokud nebudou chtít jinak. Všichni stávající členové a členky osloveni s možností vybrat si druh členství nebo z asociace vystoupit. Zakládající členstvo spolku stanoví dvojí způsob členství - aktivní a přidružené (s budoucí možností své členství proměnit či jej zrušit). RAF bude sdružovat jen fyzické osoby.

 

Členské poplatky se se současnou transformací nezavádějí. K možné změně by došlo jedině v případě růstu směrem k poskytování poradenství, právních služby aj. 

 

Současný pracovní návrh aktivního a přidruženého členství:

 

Aktivní člen/ka

- Hlasuje o cenách Českého obzoru.

- Je informován/a o aktivitách RAF.

- Je zván/a na výroční setkání RAF na Anifilmu.

- Je zván/a na výroční setkání aktivních členů RAF.

- Volí prezidium a může do něj kandidovat.

- Navrhuje nové členy a členky RAF.

- Navrhuje členy a členky do Rady audiovizuálního fondu pro Animaci a gaming.

- Je aktivně oslovován do debat, diskusí a výzkumů.

- Nominuje česká animovaná díla na mezinárodní nebo zahraniční filmové ceny.

- Navrhuje úpravy stanov.

 

Přidružený člen/ka

- Hlasuje o cenách Českého obzoru.

- Je informován/a o aktivitách RAF

- Je zván/a na výroční setkání RAF na Anifilmu.

 

DALŠÍ KROKY?

 

Před prezidiem nyní stojí definování návrhu stanov a také sestavení přípravného výboru. Tím je myšlena skupina prvních aktivních členů a členek, kteří mají zájem se podílet na definování cílů, mise a směrů, kterými by se první kroky nově vytvořené asociace měly ubírat. Chcete být součástí této aktivní skupiny? Zareagujte do 11. května na tomto odkaze. Prezidium vás na základě toho vyzve ke společnému setkání. Na Dnu české animace v říjnu 2025 by se pak měla Rada animovaného filmu představit již jako transformované těleso s právní subjektivitou a první vizí dalšího fungování.